Makedonya – Bir İlki Yaşamak

Üniversite zamanımda Avrupa seyahatlerim sıklaştığında ‘Önce Türkiye’yi, kendi ülkeni gez’ eleştirileri alabiliyordum.

Çalıştığım öğrenci organizasyonun etkinliklerini Avrupa ülkelerinde düzenlediklerini, bu etkinliklere burs alarak gittiğimi açıklayadurayım, bu sefer de komşu ülkelere gideceğime, Avrupa’nın ucundaki ‘popüler’ ülkelere gittiğimin eleştirisini almıştım. Sanırım bazı insanlar eleştirme aktivitesini seviyordu.

Makedonya, Kosova, Arnavutluk gibi bize yakın olan ülkelere gitmeme sebebim de aynıydı. Orada konferans düzenlenmiyordu, denk gelmemişti.

Sonra Makedonya’da bir konferans organize edildiğini duyduğumda çok mutlu olmuştum. Nihayet bu ülkeyi de görebilecektim.

Fakat bilmezdim ki bu seyahatimin de Sırbistan’dan (Belgrad) bir otobüsle başlayıp, sınırda 4 saat geçirdikten sonra yine konferansın yapılacağı otele bırakılıp, 3 gün boyunca konferansta olup, sonra tekrar Belgrad’a geri dönmek ile sonlanacağını.

4 gün geçirdiğim Makedonya’da konferans çok güzel bir şehir olan Ohrid’deydi. Gölü ile ünlü olan bu şehiri tek görebilme fırsatım kaldığımız evden (oteli beğenmediğimiz için 6 İspanyol ve 1 ben bir ev tutmuştuk), konferans alanına gittiğim anlardı. O yüzden Makedonya’ya kesinlikle bir ziyaret daha borçluyum.

Fakat Makedonya’nın bende yeri çok ayrı. Makedonya’da AEGEE isimli öğrenci topluluğumun Agora’sı, yani genel toplantısı vardı. Senede 2 kere olan ve yaklaşık 1000 kişinin katıldığı bu toplantının oturum başkanı bendim (yani tüm seansları ben yönetiyordum).

308563_10150372599986597_1335348918_n

AEGEE’deki 7 yıllık aktif kariyerimin sonuna da yaklaştığım bu etkinlik, 2011 yılının Ekim ayındaydı. Ben bu etkinlikte AEGEE’ye veda konuşmamı yapacaktım ve bu konuşmayı taa 2011 yazında Hindistan’da bir otobüsteyken hayal etmiştim.

Makedonya’da konferansın sonuna gelmiştik ve sahne bendeydi.

Konuşmamı yaptım.

Hayatımda ilk defa ayakta alkışlandım.

O yüzden Makedonya’nın yeri bende çok ayrı.

Otobüs ile Belgrad’a geri dönerken; yorgun, mutlu ve umutluydum. Güzel bir şey biterken başka güzel şeylerin başlangıcı olmuştu Makedonya benim için.

Konuşma videosunu izlemek isteyenler için:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s